Social Networks

Czy tylko Wisła ma problem? - Green Head Team
Katastrofa ekologiczna może dotknąć nie tylko samej rzeki. Nie mówi się o tym, co się stanie z rozlewiskami, zalewami, stawami leżącymi tuż przy Wiśle.
wisła, katastrofa, ekologiczna, zanieczyszczenie, skażenie, wód, jeziora, stawy, ekosystem
17854
post-template-default,single,single-post,postid-17854,single-format-standard,theme-bridge,cookies-not-set,vcwb,woocommerce-demo-store,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,columns-4,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-theme-ver-14.3,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-26556,elementor-page elementor-page-17854
 

Czy tylko Wisła ma problem?

Green head team

I co dalej?

W świetle ostatnich wydarzeń, jakie miały miejsce w oczyszczalni ścieków Czajka, chcielibyśmy podzielić się z Wami naszymi przemyśleniami. Na wstępie kilka faktów.

Woda jest szczególnie narażona na zanieczyszczenia, gdyż rozpuszcza w sobie więcej substancji niż każda inna ciecz w środowisku. Zanieczyszczenie wody mikroorganizmami i chemikaliami degraduje jakość wody i stwarza ją toksyczną dla ludzi i środowiska. W zeszłym roku Europejska Agencja Środowiska wydała raport, z którego wynika, że poziom zanieczyszczenia polskich wód wynosi ponad 70%. Nie trudno więc stwierdzić, że prognozy nie wyglądają zachęcająco, a dalsze zatruwanie wód może być krytyczne zarówno dla naszego środowiska, jak i nas samych.

Woda jest zanieczyszczana przez przemysł rolniczy, substancje radioaktywne, wycieki ropy oraz oczyszczalnie ścieków, których ponad 80% wpływa z powrotem do środowiska bez uprzedniego oczyszczenia lub ponownego użycia. Każdego roku choruje z tego powodu 1 miliard ludzi. Źródłem zakażeń są bakterie i wirusy znajdujące się w wodzie.

Ekosystem również na tym cierpi. Zostaje zaburzona równowaga między fauna i florą. Tak jak zanieczyszczenia zatruwają ludzi, tak i dzieje się ze zwierzętami – umierają ryby, skorupiaki, ptaki i inne stworzenia zamieszkujące wody. Gdy małe organizmy przypadkowo zatruwają się metalami ciężkimi, bakteriami, czy wirusami, ma to wpływ na dalsze szczeble łańcucha pokarmowego, aż w końcu trafia również do ludzi.

Czy wobec powyższego ma znaczenie, że miała miejsce awaria oczyszczalni ścieków? Czy to nieistotne, skoro i tak te wody są zanieczyszczone? 

Zanieczyszczona woda z oczyszczalni zawiera dużo substancji chemicznych, detergentów, które mogą przedostać się do gleby, która wchłania ją wraz z rozpuszczonymi w niej substancjami. Rośliny mogą je pobrać, co prowadzić może do ich uszkodzenia, a nawet śmierci. Zwierzęta nie będą mogły korzystać z wodopojów, lub zaczną chorować roznosząc zarazę dalej. W miejscach gdzie woda stoi zaczną kwitnąć glony, sinice, przez co w wodzie będzie mniej tlenu, a to będzie mieć wpływ na zwierzęta w niej żyjące. Niebawem z pięknych plaż, jezior, zatok może pozostać obraz rozpaczy. Jednym z naszych obowiązków, jako ludzi, jest dbanie o miejsce w którym żyjemy. 

Jako firma biotechnologiczna oraz miłośnicy przyrody proponujemy pewne rozwiązanie. Jednym z nich są kompleksowe technologie, takie jak ECOBIOSED, łącząca w sobie oczyszczanie mechaniczne oraz biologiczne. Umożliwia ona przywrócenie oraz utrzymanie wysokiej czystości wód jezior i rozlewisk, stref przybrzeżnych, lagun oraz ochronę ich ekosystemów. Przy czym cechuje ją wysoka skuteczność – do 99,99% eliminacji z wód zanieczyszczeń biologicznych oraz do 96% zanieczyszczeń chemicznych; wysoka dezynfekcja wód; szybkość działania oraz przede wszystkim, bezpieczeństwo stosowania dla środowiska i ludzi.

Zalew Sobótka
No Comments

Post A Comment